fbpx

Lasagne er, tro det eller ei, veldig enkelt å lage egentlig. Det vil si; Jeg bryr meg ikke om hva som er rett og galt i den italienske matverden, for meg er lasagne en god tomatsaus, kjøtt og pastaplater toppet med ost.

Glutenfri lasagne uten melk

Sausen lager jeg med utgangpunkt i de grønnsakene jeg har i hus, men alltid med løk, hvitløk og paprika (det er visst helt feil, men jeg bryr meg ikke!). Dersom jeg har stangselleri og gulrot havner det også oppi gryta, men i dag skal jeg lære deg den enkle varianten!

xxx lasagne 189

Dette er mat for 6-8 personer, eller mat i et par dager for en vanlig familie.

Du trenger

Kjøttsaus
1 -2 løk

1-2 fedd hvitløk
1/2 paprika
2 pk kjøttdeig
2 bokser hakka tomater (800 ml)
5 dl vann
1 ss buljongpulver
1 ss oksekraft/fond
100 gram bacon (kan sløyfes)
Pepper
Noen kvister frisk basilikum (finhakket)

Glutenfrie lasagneplater (kjøpes i dagligvarebutikk)

Topping
2 ss melkefritt smør
2 ss potetmel
5 dl mandelmelk el.
1 ts urtesalt eller buljong
1 egg
Tørket basilikum

Kjøttsaus
Finhakk grønnsakene (for mer barnevennlig løsning; kjør de i en blender). Stek kjøttdeig på høy varme, tilsett bacon og ha på litt pepper. Ha over grønnsaker og la alt sammen surre godt.

Hell over tomatene, vann, fond og buljong. Finhakk basilikum og ha den over i gryta. La det hele koke i 20-30 minutter. Sausen skal være ganske rennende.

Sett ovnen på 230 grader og start arbeidet med toppingen etter drøyt 10 minutter.

xxx lasagne 190

Topping
Smelt margarin i en liten kjele. Pisk inn mel og deretter kald melk. Få det opp til kokepunktet mens du rører. Smak til med urtesalt eller buljong og pisk så inn et helt egg.

Annonse

Montering
Legg en liten dæsj kjøttsaus nederst i forma før du legger lagvis pastaplater og kjøttsaus. avslutt med toppingen og dryss over tørket basilikum om ønskelig. Stekes midt i ovnen i ca 40 minutter til platene er gjennomkokt og toppingen gylden.

Server med godt brød, salat og hjemmelaget aioli til.

20170507_154206

2 Comments on “Gluten- og melkefri lasagne

  1. Er så glad i denne sida di 🙂 Vi er 4 stk i heimen – 2 som ikke tåler melk og gluten – og 2 som tåler det. Bruker oppskrifta di som base og lager en variant til hver av oss, av samme base. Eneste forskjellen er lasagneplatene og toppingen. Vi steker det i samme ovn i to ulike former, og alt er ferdig samtidig 🙂 Kjempeenkelt 🙂 (Har ikke cøliaki, så det går helt fint å steke det samtidig)

    • Tusen takk Roshild! Det er så bra at det faller i smak. Smart å løse det slik når det er mulig. Ha en fin dag, Kathrine

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.