Sjokoladebomber burde disse egentlig kalles, men det er altså gluten- og melkerfrie sjokoladekjeks med smak av lakris – oppskriften deler jeg med deg her.
Sjokoladekjeks med lakris
Jeg ramlet over denne oppskriften hos Krem.no og ble litt fascinert, for det var en spesiell oppskrift helt uten mel, og eggehvitene skulle mot normalt ikke piskes, men bare blandes med det øvrige innhold uten noe mer fuzz – så disse er ikke bare gode, men også farlig enkle å lage.
Kjeksene inneholder intet mindre enn en kvart kilo sjokolade, og for å sette en liten spiss på det hele har jeg tilsatt litt lakris – men om det ikke er noen favoritt, kan du lett droppe det.
Du trenger:
3 eggehvitter
3,5 dl melis*
1 dl kakao
1/2 ts flaksalt
1 ts vaniljesukker
1 ts lakrispulver (kan sløyfes)
250 gram sjokolade som tåles
*Deler av melisen kan byttes ut med rårørsukker – jeg prøvde det
Slik gjør du det
Bland alt det tørre og bland det inn i eggehvitene
Hakk sjokoladen i biter og ha bitene over i røren og bland godt
Sett ovnen på 180 grader og dekk to stekebrett med bakepapir.
Bruk to barneskjeer og sett 9 klumper på hvert sitt stekebrett og stek i 8-10 minutter
La dem avkjøle skikkelig før du gjør noe som helst med dem.
Tips
Dersom du ønsker at kjeksene skal løsne lettere fra papiret kan du smøre papiret med litt nøytral olje før du setter på røre.
Legg igjen en kommentar