Bollefocaccia er rett og slett et bollebrød med vaniljekrem toppet med søt melis. Det er enklere enn å lage skolebrød og boller, og jeg tørr påstå mye bedre også – om du liker saftig glutenfri gjærbakst med smak av vaniljekrem vel å merke!
Bollefocaccia uten gluten og melk
Tanken på å bake en glutenfri og melkefri versjon av denne søte herligheten som kalles bollefocaccia festet seg i pannebrasken for en stund siden, og nå har jeg endelig bakt min egen versjon. Du rører den enkelt sammen uten maskin, alt du trenger er en bolle og en slikkepott – det skal ikke være vanskelig å bake glutenfritt!

Du trenger
- 1.2 dl vann
- 1.2 dl vegansk yoghurt
- 75 gram sukker
- 75 gram flytende melkefri margarin
- 1/2 pk tørrgjær
- 1 ss pshyllium/Fiberhusk
- 1 egg
- Ca 400 gram Schär bread mix
Fyll
En porsjon hjemmelaget vaniljekrem
Eller:
1/2 pose freia kakefyll med vaniljesmak
2 dl mandelmelk
Litt vanilje

Slik gjør du
Bland glodvarmt vann, yoghurt, sukker, og flytende margarin i en bakebolle.
Når blandingen er fingervarm, har du over tørrgjær og pshyllium/Fiberhusk, rør et par ganger. Ha på lokk og la stå i 5-10 minutter mens du måler opp og ordner resten.
Ha så over 3/4 av melet og egget. Ha over mer og mer mel til du får en smidig deig.
Ha deigen over i en kvart langpanne eller springform og klem den forsiktig, men jevnt utover.
Hev over varmt vann i ca 1 time.
Bland sammen ingrediensene til fyllet og sett kjølig.
Når deigen har hevet i 45 minutter setter du oven på 200 grader. Dypp en skje i flytende margarin og lag 6-9 solide groper i deigen. Fyll dem med krem.
Stek bollefoccaciaen på 200 grader i 13-15 minutter.
Server med melisglasur.

Denne skal jeg bake til helgen 🙂