Oreokake har lenge stått på ønskelista mi, men motivasjonen for å gå løs på et kakeprosjekt som krever at jeg først baker en haug med kjeks, før jeg knuser dem, har helt ærlig talt vært litt for demotiverende til at jeg har giddet. På fredag, etter jobb, gjøv jeg løs på prosjektet mellom barn, hund og middagsrester. Og restulatet? Knallbra!
Jeg hentet inspirasjon fra glere blogger og oppskrifter, blant annet denne av Anne Spurkeland og denne av Berit Nordstrand, samt denne fra Trines matblogg, og synes selv kaka ble utrolig god!
Kjeks finner du oppskrift på her
Bunn
250 – 300 gram oreokjeks inkludert fyll
80 gram smeltet smøremyk rapskokos
Kjør kjeks med fyll til smuler i en blender, og tilsett smeltet rapskokos. Sett en springformkant på et kakefat, og klem massen jevnt utover. Sett kaldt.
Ostekrem
1,5 boks kokoskrem*
1 boks Tofutti Creamy Smooth soya smøreost
300 g melis
150 gram kjeks med fyll
*Kokoskrem er den harde delen av kokosmelka i fullfettutgaver. Den tynne rennende delen er kokosmelk
Pisk kokoskrem, siktet melis og smøreost sammen i en bolle, og bre halvparten over kaken. Fordel kjeks i biter i kremen og sett kjørlig.
Sjokoladekrem
100 g melkefri kokesjokolade
100 g kokosmelk (fra boksen du tok kokoskrem)
2 ss kokoskrem*
*Kokoskrem er den harde delen av kokosmelka i fullfettutgaver. Den tynne rennende delen er kokosmelk
Kok opp kokosmelk, ta kjelen av varmen og tilsett sjokolade i biter, rør rundt og avkjøl i kaldt vannbad. Pisk inn kokoskrem når blandingen er helt kald. Bre forsiktig over kaken og avkjøl igjen.
Topp kaken med den siste delen av ostekrem, og hakket kokesjokolade eller biter av kjeks med fyll. Sett kaken kaldt. Kaken er minst like god dagen etter!
Legg igjen en kommentar